Odznaczenia wojskowe i medal pamiątkowy kaprala Paula Nowarka
Dwa odznaczenia wojskowe i medal pamiątkowy: (1) Żelazny Półksiężyc (Eiserner Halbmond, odpowiednik niemieckiego Żelaznego Krzyża II klasy) z 1916 r. nadany przez Sułtana Imperium Osmańskiego za udział w walkach na Bliskim Wschodzie z dołączonym aktem nadania, podpisanym przez gen. Otto Limana von Sandersa; (2) Żelazny Krzyż II klasy, otrzymany za udział w walkach we Francji w 1914 r.; (3) Medal Pamiątkowy Pro Deo Et Patria z 1938 r. nadany przez regenta Węgier Miklósa Horthyego, z dołączonym aktem nadania.
Mój pradziadek, Paul Nowarka, urodził się 8 maja 1895 roku w Petersdorfie (dzisiejsze Szobiszowice w Gliwicach) i zmarł w marcu 1975 roku w Pyskowicach. Już na początku wojny trafia do Chociebuża, gdzie zostaje powołany do Flieger-Ersatz-Abteilung Nr. 12 in Cottbus. Jest mechanikiem i służy w obsłudze samolotów. Zostaje wysłany do Francji, gdzie bierze udział w lotach zwiadowczych i zostaje odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy. Niedługo później, w 1915 roku, wraz z jednostką trafia do Turcji, aby walczyć przeciwko Brytyjczykom. Szybko awansuje na stopień kaprala (Gefreiter). Pradziadek bierze udział w bitwie o Gallipoli, za co zostaje odznaczony Żelaznym Półksiężycem (Eiserner Halbmond). Po zakończeniu wojny wraca do Gliwic, w 1926 roku bierze ślub z moją prababcią i pracuje jako elektromonter w Górnośląskim Zakładzie Energetycznym (Oberschlesische Elektrizitäts-Werke OEW). W skład rodzinnych pamiątek po pradziadku wchodzą między innymi odznaczenia militarne za udział w walkach oraz należąca do nich dokumentacja.
CONTRIBUTOR
Roland Skubała
DATE
1914 - 1918
LANGUAGE
pol
ITEMS
4
INSTITUTION
Europeana 1914-1918
PROGRESS
METADATA
Discover Similar Stories
Medal pamiątkowy
2 Items
Europeana 1989 - Poznań, 14-15.06.2013 || Blaszany medal pamiątkowy nawiązujący do popularnego w Polsce w latach 80'tych serialu TV Bonanza.
Medal pamiątkowy
2 Items
Medal pamiątkowy z wizerunkiem papieża Jana Pawła II z wizyty na KUL-u || Europeana 1989 - Warszawa, 8-9.06.2013
Medale i odznaki wojskowe Franza Schmolke
8 Items
Franz Schmolke urodził się w Sowinie, ówcześnie w Sabinie i był z zawodu rolnikiem. Jego żoną była Martha Schmolke, z którą miał trójkę dzieci: Franza, Gretrudę i Aloizego. Franz Schmolke walczył na froncie zachodnim, w 4. Kompanii 2. Pułku Piechoty Gwardii. W październiku 1915 roku zostaje ranny i otrzymuje Czarną Odznakę za Rany. Franz Schmolke zmarł 7.06.1939 roku w wieku 43 lat. Pochowany został na parafialnym cmentarzu w Przechodzie. || (1) Verwundetenabzeichen für ein- bis zweimalige Verwundung, Ausführung in Schwarz; Czarna Odznaka za Rany dla członków oddziałów wojskowych i kolonialnych (2) Eisernes Kreuz II. Klasse, Krzyż Żelazny II klasy (3) Odznaka pamiątkowa Kriegerverein Sabine 1882 (4) Ehrenkreuz für Frontkämpfer; Krzyż wojenny 1914-1918