Transcribe

Medal pamiątkowy

Medal pamiątkowy z wizerunkiem papieża Jana Pawła II z wizyty na KUL-u
Europeana 1989 - Warszawa, 8-9.06.2013

Show More
 
 
 
 

CREATOR

DATE

-

LANGUAGE

pol

ITEMS

2

INSTITUTION

Europeana 1989

PROGRESS

START DATE
TRANSCRIBERS
CHARACTERS
LOCATIONS
ENRICHMENTS

Generating story statistics and calculating story completion status!

METADATA

Type

medal
Inny

Language

pol

Identifier

#nnVvzkZ
WAW068

Country

Poland

DataProvider

Europeana 1989

Provider

Europeana 1989

DatasetName

2025902_Ag_EU_1989_Poland

Language

pl

Provenance

Poland

Record ID

/2025902/_nnVvzkZ

Discover Similar Stories

 
 
 
 

Medal pamiątkowy

2 Items

Europeana 1989 - Poznań, 14-15.06.2013 || Blaszany medal pamiątkowy nawiązujący do popularnego w Polsce w latach 80'tych serialu TV Bonanza.

Go to:
 
 
 
 

Odznaczenia wojskowe i medal pamiątkowy kaprala Paula Nowarka

4 Items

Dwa odznaczenia wojskowe i medal pamiątkowy: (1) Żelazny Półksiężyc (Eiserner Halbmond, odpowiednik niemieckiego Żelaznego Krzyża II klasy) z 1916 r. nadany przez Sułtana Imperium Osmańskiego za udział w walkach na Bliskim Wschodzie z dołączonym aktem nadania, podpisanym przez gen. Otto Limana von Sandersa; (2) Żelazny Krzyż II klasy, otrzymany za udział w walkach we Francji w 1914 r.; (3) Medal Pamiątkowy Pro Deo Et Patria z 1938 r. nadany przez regenta Węgier Miklósa Horthyego, z dołączonym aktem nadania. || Mój pradziadek, Paul Nowarka, urodził się 8 maja 1895 roku w Petersdorfie (dzisiejsze Szobiszowice w Gliwicach) i zmarł w marcu 1975 roku w Pyskowicach. Już na początku wojny trafia do Chociebuża, gdzie zostaje powołany do Flieger-Ersatz-Abteilung Nr. 12 in Cottbus. Jest mechanikiem i służy w obsłudze samolotów. Zostaje wysłany do Francji, gdzie bierze udział w lotach zwiadowczych i zostaje odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy. Niedługo później, w 1915 roku, wraz z jednostką trafia do Turcji, aby walczyć przeciwko Brytyjczykom. Szybko awansuje na stopień kaprala (Gefreiter). Pradziadek bierze udział w bitwie o Gallipoli, za co zostaje odznaczony Żelaznym Półksiężycem (Eiserner Halbmond). Po zakończeniu wojny wraca do Gliwic, w 1926 roku bierze ślub z moją prababcią i pracuje jako elektromonter w Górnośląskim Zakładzie Energetycznym (Oberschlesische Elektrizitäts-Werke OEW). W skład rodzinnych pamiątek po pradziadku wchodzą między innymi odznaczenia militarne za udział w walkach oraz należąca do nich dokumentacja.

Go to:
 
 
 
 

Dyplom pamiatkowy Kriegs-Chronik 1914/1918 oraz fotografie

12 Items

Prostokątna tablica pamiątkowa - dyplom w drewnianej ramie z krótkim opisem służby wojskowej żołnierza piechoty. Na środku zdjęcie Aloisa Kozła w mundurze. Na tylnej stronie tablicy przyklejone zostały zdjęcia: osiem fotografii Aloiza Kozła z frontu, jedna fotografia upamiętniająca jego zaręczyny w 1919 r. oraz zdjęcie Legitymacji Czerwonego Krzyża z datą ważności do 1937 r. || Mój dziadek, Alojzy Kozioł, urodził się 2 lutego 1893 roku w Kamieńcu. Był rodowitym Górnoślązakiem, obywatelem Prus. W 1910 roku został czeladnikiem u szewca Franciszka Trelli w Mikulczycach, gdzie nauczył się zawodu. W 1914 roku zaciągnął się na ochotnika do armii Kaisera. Dziadek został jako rekrut przydzielony do 23. Rezerwowego Pułku Piechoty w Gliwicach (23. Reserve-Infanterie-Regimet). 21 sierpnia 1914 r. ruszył na front wschodni, gdzie bierze udział w bitwach pod Kutnem, Łodzią, Łowiczem, Dyneburgiem i Rygą. 12 grudnia został ranny w rękę pod Łowiczem, za co otrzymał Czarną Odznakę za Rany (Verwundetenabzeichen). W 1915 roku został przeniesiony na front zachodni. Walczył w najsłynniejszych bitwach I wojny światowej: Verdun, Argonnen, Champagne, Somme, Peronne, Bapaume, Cambrai i Saint Quentin. Po traumie, jaką przeżył pod Verdun, postanawia więcej nie brać broni do ręki i zgłasza się na kurs sanitariuszy, który kończy pomyślnie w czerwcu 1916 roku we Wrocławiu. Następnie jako sanitariusz zostaje przydzielony do 175. Pułku Piechoty (8 Kompanie Infanterie-Regiement Nr 175). W czasie ratowania rannych żołnierzy zostaje sam ponownie ranny, za co otrzymuje Srebrną Odznakę za Rany i Krzyż Żelazny II klasy. Do cywila przechodzi dopiero 28 maja 1919 roku, gdyż jako sanitariusz musi dalej opiekować się rannymi żołnierzami. Jeszcze w czasie służby zaręcza się z moją babcią, z którą w 1922 roku bierze ślub. Po wojnie dziadek wraca do zawodu szewca i otwiera warsztat w rodzinnym Kamieńcu. Umiera w 1959 roku.

Go to: