Een doosje met een geheim
In een lakdoosje vond ik een epaulette van een uniform. Ook vond ik een foto van een troep militairen en een ansichtkaart gericht aan mijn opa. Mijn moeder heeft de epaulette en de foto’s altijd heel zorgzaam bewaard en nu opeens komen ze boven. Haar vader is mijn opa: Jacques Hendriks, of Sjaak van den Baömert, zoals hij in het dorp Beek (L) werd genoemd.
Mijn opa en oma trouwden in Wylre, op 8 october 1913. Op 1 augustus 1914 werd de algehele mobilisatie afgekondigd. In augustus 1914 werd Pieter Jacob Hendriks (26 juni 1887 – 20 maart 1948) gemobiliseerd bij het veldleger, in de functie van “facteur”, zo staat tenminste op de ansichtkaart:
Facteur,
Comp II bat 13 Reg.
Veldleger Noord Brabant.
De juiste locatie en het betreffende onderdeel is voor ons moeilijk te achterhalen, juist omdat deze gegevens “geheim” waren.
Er was een militair hoofdkwartier en daarnaast waren er blijkbaar veldpostkantoren. De post werd dan verdeeld door facteurs. Mijn opa was onder de wapenen en van huis, toen zijn eerste kind, mijn moeder werd geboren op 7 september 1914: Maria Barbara Leonie Hendriks.
Zoals blijkt uit haar geboorteacte, heeft opa wel zelf aangifte van deze geboorte kunnen doen op 8 september 1914. Blijkbaar mocht hij vanwege de gelukkige gebeurtenis enige dagen met verlof.
Mijn moeder vertelde dat zij de rijen met krijgsgevangen langs heeft zien trekken. Kan dat? Zij was een kind van hoogstens vier jaar, wie waren het dan die langs trokken. Op een avond rond de haard vertelde zij dat zij keek en dat een van de krijgsgevangen een stuk van zijn uniform trok en in het publiek gooide…
In een lakdoosje vond ik een epaulette en wat foto’s. Mijn opa herken ik. Waar zat hij in die oorlog? Bewaarde mijn moeder een stuk van zijn uniform, of bewaarde zij slechts de herinnering aan een slechte tijd, aan een man, ver van huis en haard, ver van zijn familie, weggevoerd naar een vreemd land….
Ik voeg bij een foto van een epaulette,
een foto van een groep militairen, mijn opa uiterst rechts
een fot van een ansichtkaart (voor- en achterzijde) gericht aan mijn opa
CREATOR
gerard van dijk
DATE
1914 - 1918
LANGUAGE
nld
ITEMS
0
INSTITUTION
Europeana 1914-1918
PROGRESS
METADATA
Discover Similar Stories
Een schilderij van een persoon in legeruniform
1 Item
Een schilderij van een persoon in legeruniform. Afmetingen: 27 x 27,5. Deelneemster Marie Chrsitine Derycke is actief in vaderlandslievende verenigingen en beschikt nog over andere historische voorwerpen (foto’s koningin Astrid, koning Boudewijn). Ze heeft dit schilderij verkregen via bekenden.
Brief met een verzoek aan de minister van oorlog
2 Items
Brief, aanvraag voor voeding in natura, aan de minster, 4 maart 1918
Een scheerzeepdoosje
3 Items
Erasmic scheerzeep-doosje van karton, met metalen boven- en onderzijde. Op het doosje staat in het Engels en het Frans excuses voor de kartonnen verpakking, aangezien de metalen voor de oorlogsindustrie nodig waren. Het doosje kreeg wel een andere functie; de politieagent die het doosje had gekocht bewaarde er de patronen van zijn wapenverzameling in op.


