Ratna dopisivanja Josipa Dančevića iz Sarajeva | Bosna i Hercegovina i Kristine Gerstner iz Đakova | Hrvatska
Josip Dančević rođen je u Sarajevu. Radio je u željezničkoj radionici, kao bravar. Bio je oženjen Kristinom Gerstner iz Đakova. Imali su dvoje djece, Alfreda i Adolfa, koji su rođeni nakon rata. Mobilisan je u Prvom svjetskom ratu u austrougarsku vojsku. Sačuvana su brojna pisma između Josipa Dančevića i njegove, u to vrijeme, djevojke Kristine Gerstner, kao i pisma između Josipa i njegove majke Marije. Također, sačuvana su i pisma koja su bila upućena njemu od ostalih članova porodice, prijatelja i nepoznate djevojke Rose. Nakon završetka rata, vratio se u Sarajevo. Godine 1939. porodica se preselila u Zagreb.
U Drugom svjetskom ratu,1941. godine je zarobljen i odveden u koncentracioni logor Jasenovac, gdje je i ubijen. Njegova supruga Kristina je odvedena u ženski logor Stara Gradiška. Nakon toga je prebačena u logor Lepoglava, gdje je pogubljena 1944. godine. Nakon Drugog svjetskog rata, njegov sin Adolf je upoznao ženu, čuvaricu logora koja mu je ispričala kako je njegova majka Kristina ubijena. Ustaše su izvodile logorašice u dvorište logora, gdje se nalazio bunar. Nakon što bi ih usmrtili metalnom šipkom udarajući ih po zatiljku, bacali bi ih u bunar. To su radili da se ne bi čuli glasovi i pucnji, jer su se po okolnim brdima nalazili partizani.
Uramljena, reljefna fotografija Josipa Dančevića;
Medalja za hrabrost u austrougarskoj vojsci;
Tri fotografije Josipa Dančevića;
Dvadeset i dvije ratne fotografije;
Devetnaest porodičnih fotografija;
Pet razglednica.
CONTRIBUTOR
Milka
DATE
- 1944
LANGUAGE
bos
ITEMS
99
INSTITUTION
Europeana 1914-1918
PROGRESS
METADATA
Discover Similar Stories
Ugledni trgovac Ahmed Novalija iz Sarajeva | Bosna i Hercegovina
5 Items
Fotografija Ahmeda Novalije, Sarajevo 1916. godina; Fotografija Ahmeda Novalije u vojničkoj uniformi, Beč, 1917. godina || Ahmed Novalija je rođen u Sarajevu. Bio je ugledni trgovac, vlasnik nekoliko trgovačkih radnji na Baščaršiji o čemu svjedoči oglas u Almanah adresaru grada Sarajeva iz 1937. godine, na 38. stranici. Posjedovao je imanje i kuću u Hrasnom. U Prvom svjetskom ratu bio je austrougarski vojnik, pripadnik Bošnjačke regimente. Stekao je i čin podoficira. Jedna od fotografija koju je porodica sačuvala datira iz Sarajeva, iz 1916. godine. Druga fotografija, u vojničkoj uniformi, je iz Beča iz 1917. godine. Nakon rata Ahmed Novalija se vraća u Sarajevo. U periodu između dva svjetska rata bavio se politikom. Bio je i član upravnog odbora Muslimanskog dobrotvornog društva Gajret u Sarajevu. Nakon Drugog svjetskog rata postaje član Gradskog Narodnog Oslobodilačkog Odbora za grad Sarajevo. Umro je 1953. godine u Sarajevu i sahranjen je na mezarju Hendek. Priču o njemu i njegove fotografije donio je njegov unuk, Edin Sedlarević.
Vojnik Edhem Pašalić iz Starog Majdana | Bosna i Hercegovina
1 Item
Fotografija Edhema Pašalića iz perioda Prvog svjetskog rata || Edhem Pašalić, sin Muse, rođen je 25.10.1891. godine u Starom Majdanu kod Sanskog Mosta u Bosni i Hercegovini. Imao je šestero djece. Bio je vlasnik poljoprivrednog imanja, te se i bavio poljoprivredom. Na početku Prvog svjetskog rata mobilisan je u austrougarsku vojsku, Druga bošnjačka regimenta, koja je imala napadačku ulogu i bila je jedna od najelitnijih i najodlikovanijih jedinica u austrougarskoj vojsci, sa četrdeset i dvije zlatne medalje. Godine 1917. ranjen je bici na Soči. Zbog posljedica ravanjavanja od granate, u rovu, posljednju godinu rata je proveo na liječenju i rehabilitaciji u bolnici u Gracu, u Austriji. Tu je upoznao austrijanca sa kojim se sprijateljio i koji je bio uz njega za vrijeme liječenja. Taj čovjek je Edhemu Pašaliću pomogao da nauči njemački jezik i upoznavao ga je sa gradom. Između ostalog, porodici je poznato da ga je vodio i do spomen ploče koja je podignuta u čast Druge bošnjačke regimente. Za života, često je spominjao vojno groblje u malom mjestu Lebring, pored Graza, u Austriji, gdje su ukopani Bošnjaci iz Druge bošnjačke regimente, spominjao poginule saborce, te strahovite borbe, od kojih su najgore bile prsa u prsa. Nakon liječenja i završetka rata vratio se u svoju domovinu. Umro je 1988. godine, u devedeset i sedmoj godini života, u Banja Luci, gdje je i živio posljednjih godina života.
Porodična priča Džane Avdića iz Bileće | Bosna i Hercegovina
4 Items
Fotografije iz knjige: Bileća : 1914-1916 : fotoalbum / Gerhard Neweklowsky ; autor fotografija Ernst Neweklowsky. - Tuzla : PrintCom, 2000 - Bošnjaci koji se iseljavaju iz Plane (Avdić).- Maj 1915. Natporučnik Hesse. - Džamija u Bileći.- Ljeto 1915. Natporučnik Hesse. || Hasan Avdić, otac Džane Avdića, doprinositelja ove priče, rođen je 1900. godine u selu Podgorje, u općini Bileća. Kada je započeo Prvi svjetski rat imao je četrnaest godina. Imao je četiri starija brata, Mehu, Jakupa, Sadika i Hamzu koji su bili vojno sposobni u to vrijeme kada je austrougarska vojska vršila mobilizaciju. Mobilisani su u Bileći. Nakon što su njegova braća otišla u rat, Hasan je ostao sam da vodi porodično imanje. Njegov otac, Avdo Avdić, je bio muhtar (turski: Muhtar, od arapskog مختار (muḫtār) - izabrani naziv za starješinu mahale u gradu ili seoskog starješinu, koji posreduje u svađama stanovnika i komšija). Za vrijeme rata je bio star i bolestan, te se nije mogao brinuti za vlastito imanje. Nakon završetka rata, kući su se vratila tri Hasanova brata, Meho, Sadik i Hamza, dok je Jakup poginuo na Tirolskom frontu. U Bileću su, sa austrougarskom vojskom, došli natporučnik Viktor Hesse i oficir Ernst Neweklowsky, sin kapetana Karla Newklowskog, rođenog u Linzu 1830. godine. Hesse je fotografisao predjele i ljude u Bosni i Hercegovini. Ernst Neweklowsky je bio inžinjer i bio je zadužen za izdržavanje tvrđave u Bileći. Bileća je granično mjesto, blizu Crne Gore, te su već Osmanlije, za vrijeme svoje vladavine, na brdskim kotama izgradili tvrđave. Austro-Ugari su proširili tvrđavu, napravili kasarne i kuće za oficire, te su tu čuvali granicu. Novi dio grada je bila mala čaršija sa utvrdom, nazvana Nova Bileća. Neweklowsky je sačuvao mnogo fotografija iz Bileće koje su fotografisali u periodu od 1914. do 1916. godine. Slike u albumu su slikali i drugi vojnici. U čast svog djeda Ernsta Neweklowskog, njegov unuk Gerhard Neweklowsky je objavio fotomonografiju iz ovog perioda. Među tim fotografijama se nalazi i fotografija porodice Avdić, koja se iselila u Tursku, nakon što su prodali svoje imanje. Također, tu se nalazi i slika Carske ili Gradske džamije u Bileći, koja je sagrađena je 1895. godine na temeljima druge džamije. Njenu izgradnju je pomogao i car Franjo Josip, koji je Carskoj džamiji poklonio i ćilim. Ibraga Selimović je ćilim odnio u Dubrovnik, a nakon Drugog svjetskog rata je vraćen u Bileću. Jedna od izgubljenih fotografija porodice Avdić je i fotografija Hasana Avdića, kojeg je natporučnik Hesse slikao kako svira.