Pocztówki z obozów jenieckich we Francji
Polacy walczący na Froncie Zachodnim w szeregach Armii Niemieckiej pochodzili głównie z Wielkopolski i Śląska. Po dostaniu się do niewoli francuskiej przebywali w obozach jenieckich i pracowali m.in. w fabrykach amunicji. Po utworzeniu Armii Polskiej we Francji dowodzonej przez generała Hallera, która walczyła u boku Armii Francuskiej, jeńcy masowo zasilali szeregi tej armii i walczyli dalej, tym razem po stronie Państw Ententy. Po zakończeniu I wojny światowej Armia Generała Hallera, zwana z racji kolorów mundurów Błękitną Armią, wróciła w 1919 r. do Polski i wzięła udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
(1) Zdjęcie przedstawiające polskich jeńców, żołnierzy armii pruskiej, we francuskim obozie w Le Puy, stojących po obu stronach w dwuszeregu, na środku trzech żołnierzy ze sztandarem
(2) Słuchacze szkoły podchorążych armii generała Hallera w miejscowości w Champ au Ruchard we Francji
(3) Gen. Haller składa przysięgę na wierność Sztandarowi
(4) M. Bieloch i Jan Clary w mundurach armii gen. Hallera
(5) Zdjęcie obozu Armii Polskiej w Is-sur-Tille w pobliżu Dijon
(6) Zdjęcie grupy polskich jeńców we Francji, w obozie przy fabryce amunicji w Roanne, zawiera opis na odwrocie.
CONTRIBUTOR
Muzeum Czynu Powstańczego (Góra Św. Anny)
DATE
- 1918
LANGUAGE
pol
ITEMS
12
INSTITUTION
Europeana 1914-1918
PROGRESS
METADATA
Discover Similar Stories
Bracia Zająkała: spotkanie na froncie we Francji
1 Item
Fotografie przedstawiające Romana, Ignacego i Stanisława Zająkałów. || Na pierwszej fotografii znajduje się mój dziadek od strony mamy Roman Zająkała (13.11.1885-14.06.1956) i jego kuzyn Ignacy Zająkała (01.02.1883-25.09.1951). Spotkali się oni na wojnie we Francji i zdjęcie, które zostało im zrobione jest pamiątką tego spotkania. 20.12.1916 roku Wysłali je jako pocztówkę do siostry, podpisaną: pamiątka od twojego brata Romana i kuzyna Ignacego, Francja, dnia 16.11.1916 r. Dowidzenia! Fotografia długo była w naszej rodzinie. Kiedy się nią zainteresowałam, zaczęłam pytać czy ktoś wie kto na niej się znajduje. Mama nie wiedziała kim są ci mężczyźni. Udało mi się trafić do kuzyna mieszkającego w Świeciu. Okazało się, że na zdjęciu znajduje się jego dziadek Ignacy i mój dziadek Roman. Cała rodzina mieszkała i do dzisiaj mieszka w okolicach Tucholi i Świecia. Tylko ja sprowadziłam się do Poznania. Miałam dwa lata jak dziadek zmarł, więc go nie znałam. Ignacego w ogóle. Roman wyjechał do siostry do Berlina i wrócił dopiero w 20 roku, mieszkał tam 16 lat. Musiał z Berlina na wojnę iść. Mieszkał u swojej siostry, która wyszła za mąż za Niemca i uczył się fachu rzeźniczego. Jak wrócił wyszedł za wdowę - moją babcię i założył sklep rzeźnicki. Brat Romana Stanisław Zająkała (14.01.1876-29.09.1939) również brał udział w wojnie. Jego oddział dotarł aż do Grodna, skąd Stanisław wysłał do rodziny kartkę pocztową. Po wojnie dziadkowie bardzo zamknęli się w sobie, nic nie opowiadali. To, co teraz wiem jest efektem moich poszukiwań, nie opowieści rodzinnych.
Pocztówka do brata | Józefa Lubawy znajdującego się w niewoli we Francji
1 Item
Zdjęcie jest jednocześnie pocztówką. Zostało wysłane 8 września 1916 r. do brata Walentego, Józefa Lubawy, który znajdował się wtedy w niewoli we Fancji. Zaadresowana do brata Józefa Lubawy, który był wtedy w niewoli we Francji. Odwrót zdjęcia/pocztówki to tekst napisany w języku niemieckim. || Back
Ojciec pisze z frontu do syna - dwie pocztówki z 1916r.
4 Items
Mój prapradziadek Alfred Czierpka, ur. 18.02.1880 r., miał pięciu synów: Ewalda, Alfreda, Fryderyka, Karola i Rudolfa. Jego żoną była Emma, z domu Appelt, córka Wilhelma, leśniczego z okolic Milcza. Alfred Czierpka mieszkał wraz z rodziną w Boruszowicach i pracował w miejscowej fabryce papieru. Alfred zmarł 15.05.1938 roku w Boruszowicach z powodu wylewu. W skład rodzinnych pamiątek po prapradziadku wchodzą m.in. dwie pocztówki nadane w 1916 roku, których adresatem jest jego syn, który również miał na imię Alfred. Z treści wiadomości wynika, że mój prapradziadek był kanonierem i w 1916 roku wraz z wojskiem przebywał na Łotwie. Służył w 1. Pułku Artylerii Polowej (I Abteilung Feld-Artillerie-Regiment Nr 1). W roku 1916 miał 36 lat i na świecie było już trzech jego synów - Ewald, Alfred i Fryderyk urodzony w październiku tegoż roku. O małym Fritzu jest też wzmianka na obu kartkach. || Dwie pocztówki ozdobione wojennymi i propagandowymi motywami zaadresowane do Alfreda Czierpki, nadesłane z frontu. Treść wiadomości w języku niemieckim. Obie pocztówki zostały nadane w listopadzie 1916 roku w Mitawie (ob.Jełgawa, niem. Mitau), miasta znajdującego się na Łotwie, w którym mieściła się stacja poczty polowej (Kaiserlich Deutsche Feldpoststation Nr 214). Obie pocztówki adresuje do syna Alfreda, w których pyta o zdrowie syna oraz jak się miewa mały Fritz. Chodzi tu prawdopodobnie o Fryderyka, młodszego brata Alfreda. Na jednej z pocztówek podpisuje się jako d. Vater Kanonier A. Czierpka i podaje jednostkę wojskową, w której służy.