Lornetka wojskowa model 1901
Lornetka wojskowa, model 1901, na okularze wygrawerowany napis MILITÄR GLAS
Mój pradziadek, Paul Nowarka, urodził się 8 maja 1895 roku w Petersdorfie (dzisiejsze Szobiszowice w Gliwicach) i zmarł w marcu 1975 roku w Pyskowicach. Już na początku wojny trafia do Chociebuża, gdzie zostaje powołany do Flieger-Ersatz-Abteilung nr 12 in Cottbus. Jest mechanikiem i służy w obsłudze samolotów. Wkrótce zostaje wysłany do Francji, gdzie bierze udział w lotach zwiadowczych i zostaje odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy. Niedługo później, w 1915 roku, wraz z jednostką zostaje wysłany do Turcji, aby walczyć przeciwko Brytyjczykom. Wkrótce też awansuje na stopień kaprala (Gefreiter). Pradziadek bierze udział w bitwie o Gallipoli, za co zostaje odznaczony Żelaznym Półksiężycem (Eiserner Halbmond). Po zakończeniu wojny wraca do Gliwic, w 1926 roku bierze ślub z moją prababcią i pracuje jako elektromonter w Górnośląskim Zakładzie Energetycznym (Oberschlesische Elektrizitäts-Werke OEW). Po pradziadku zachowała się m.in. lornetka wojskowa, która była używana podczas I wojny światowej.
CONTRIBUTOR
Roland Skubała
DATE
1914 - 1918
LANGUAGE
pol
ITEMS
6
INSTITUTION
Europeana 1914-1918
PROGRESS
METADATA
Discover Similar Stories
Służba wojskowa Maksymiliana Lambryczaka
16 Items
Niniejsze zdjęcie przedstawia dziadka mojej żony, Maksymiliana Lambryczaka z kolegą w okopach. Maksymilian urodził się 9 listopada 1884 roku w Poznaniu. Mamy rówmnież jego książeczkę wojskową z czasów I wojny światowej. Do wojska został powołany 3 października 1914 roku, zwerbowano go do 37. pułku srzelców . W momencie powołania był już wdowcem, ale nie miał dzieci. Jak wynika z historii zawartej w jego książeczce wojskowej, Maksymilian był na froncie wschodnim. W 1915 roku został wysłany na teren Prus Wschodnich (Suwałki), potem dalej na południowy wschód (miejscowość prawdopodobnie Nowogeorgielsk). W czasie wojny trafił do kolejnego pułku: 51. Pułku Piechoty (4.Dolnośląskiego), w roku 1917 (od czerwca do listopada) był we Wrocławiu i do końca wojny powrócił na rodzinne tereny (Poznań i okolice). Nie wiem, kiedy ożenił się z babką żony, Katarzyną Dymek (ur. 1890-zm. 1978). Mieli dzieci, w tym mamę mojej żony, Aleksandrę Ciborską (ur. 1925). Dziadek Maksymilian zginął w pierwszym dniu II wojny światowej, pierwszego września w Poznaniu (nalot bombowy). || Zdjęciez z frontu i książeczka wojskowa dziadka mojej żony, Maksymiliana Lambryczaka,który cały okres I wojny światowej spędził w wojsku.
Książeczka wojskowa Józefa Krysińskiego - Powstańca Wielkopolskiego
8 Items
Jest to książeczka wojskowa naszego dziadka Józefa Krysińskiego, która poświadcza, że brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Wystawił ją kap. Rzepecki, została wystawiona w Gnieźnie, już po I wojnie, w roku 1931 roku.
Váza z delostreleckej nábojnice model 15 s gravírovaným menom Ilona
1 Item
Váza z delostreleckej nábojnice model 15 s gravírovaným menom Ilona