Walenty Lubawy -żołnierz odznaczony Odznaką za Rany
Bohaterem historii jest mój dziadek, Walenty Lubawy. Urodził się 4.12.1897 roku niedaleko Gniezna, w Karniszewie, zmarł zaś 14.01.1980. Całe życie mieszkał w Kłecku. Podczas wojny był dwukrotnie ranny. Jedną z ran odniósł w okopie na froncie zachodnim. Przyjaciel, z którym znajdował się w okopie poniósł śmierć na miejscu, ratując tym samym życie Walentemu. Lubawy został raniony w nogę. Najprawdopodobniej 16 sierpnia 1917 przebywał w lazarecie w miejscowości Uerdingen (oddział szpitala św. Józefa). W czerwcu 1918 był hospitalizowany najpewniej w Fuldzie. Z tego powodu do końca życia miał problemy z chodzeniem. Nie przeszkodziło mu to jednak w udziale w Powstaniu Wielkopolskim. W późniejszym okresie służby Walenty Lubawy szkolił rekrutów. Bohater historii znał różne dialekty niemieckie, ponieważ służył w armii cesarskiej. Z tego powodu na początku II Wojny Światowej był tłumaczem podczas odbudowy mostu w 1939 r. w okolicach Kłecka.
Pierwsza fotografia przedstawia grupę rekrutów 2 Pułku Grenadierów w 1916 roku, który stacjonował wtedy w Szczecinie. Walenty Lubawy to drugi od lewej strony, siedzi w jednej ręce trzymając patyk, w drugiej najprawdopodobniej papierosa. W wojsku służył od 15 sierpnia 1916 roku do 24 grudnia 1918 roku.
Drugie zdjęcie zatytułowane W. Lubawy 1916 jest jednocześnie pocztówką. Przedstawia Walentego Lubawy, szeregowego 228 pułku (innych informacji o jego służbie nie ma). Bohater nosi pickelhaubę, a na jego szyi wisi lornetka, która może wskazywać, że był strzelcem wyborowym. Mógł też szkolić rekrutów w strzelaniu. Miejsce zrobienia zdjęcia nie jest znane.
Trzecie zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn. Po prawej stronie siedzi Walenty Lubawy trzymający papierosa, być może drugi mężczyzna to przyjaciel dziadka. Zdjęcie zostało zrobione w Belgii w Beverloo w 1916 roku.
Kolejny obiekt to dokument, oryginał poświadczenia nadania czarnej Odznaki za Rany
Piąte zdjęcie jest jednocześnie pocztówką. Zostało wysłane 8 września 1916 r. do brata Walentego, Józefa Lubawy, który znajdował się wtedy w niewoli francuskiej. Zaadresowana do brata Józefa Lubawy, który był wtedy w niewoli we Francji. Odwrót zdjęcia/pocztówki to tekst napisany w języku niemieckim.
Książeczka wojskowa - pierwsza strona jest wydarta do połowy, nie wiadomo dlaczego. Imię Walentego Lubawy napisane jest w nim po niemiecku - Valentin. W książeczce znajdują się wpisy ze szpitali. Być może wyrwana strona zawierała zdjęcie dziadka.
1 zdjęcie - grupa rekrutów, Szczecin,
2 zdjęcie - Walenty Lubawy z 228 pułku, trzyma na nim lornetkę, nieznane jest miejsce jego wykonania,
3 zdjęcie - dwóch mężczyzn,
Oryginał poświadczenia nadania czarnej Odznaki za Rany,
4 zdjęcie - Walenty w mundurze wyjściowym,
Książeczka żołdu
CONTRIBUTOR
Henryk Lubawy
DATE
1916-08
LANGUAGE
pol
ITEMS
1
INSTITUTION
Europeana 1914-1918
PROGRESS
METADATA
Discover Similar Stories
Poświadczenie nadania Walentemu Lubawy czarnej Odznaki za Rany
1 Item
Front || Oryginał poświadczenia nadania mojemu dziadkowi,Walentemu Lubawy, czarnej Odznaki za Rany. Dokument wystawiony jest w języku niemieckm.
Walenty Lubawy z 228 pułku | pocztówka
1 Item
Zdjęcie zatytułowane W. Lubawy 1916 jest jednocześnie pocztówką. Przedstawia Walentego Lubawy, szeregowego 228 pułku (innych informacji o jego służbie nie ma). Bohater nosi pickelhaubę, a na jego szyi wisi lornetka, która może wskazywać, że był strzelcem wyborowym. Mógł też szkolić rekrutów w strzelaniu. Miejsce zrobienia zdjęcia nie jest znane. || Front
Mój dziadek | Walenty Lubawy z kolegą przy stole
1 Item
Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn. Po prawej stronie siedzi Walenty Lubawy, mój dziadek, trzymający papierosa, być może drugi mężczyzna to przyjaciel dziadka. Zdjęcie zostało zrobione w Belgii w Beverloo w 1916 roku. || Front