RIX06_016 Latvijas Atbrīvošanas kara dalībnieks Aleksandrs Sarkans
Apliecība par dalību Latvijas atbrīvošanas karā, kareivis Latgales Partizāņu pulka 13.rotā. Izdota 1923.gada 1.novembrī.
Aleksandrs Sarkans - 1886.g. 12.04., miris 1958(7).g. Tēvs Mārtiņš, māte Liga. Mārtiņam vecāki Krišs un Dora.
Par karošanu 1931. gadā piešķīra zemi Ilzenē, Alūksnes novads (toreiz Valkas apriņķis). Vectēvs tur arī dzīvojis, piešķirtajā zemē uzcēla māju Laimiņi. Zeme bijusi neauglīga, krūmiem, brikšņiem aizaugusi. Aleksandrs smagi strādājis, zemi apstrādājot ar lāpstu, lauza celmus ar rokām u.tml. Zeme joprojām ir ģimenes īpašumā.
1926. g. meitas Annas dz. gads. Ģimenē aug arī divas meitas no pirmās laulības.
Otrajā pasaules karā slēpuši bēgļus (gan radus, gan svešus cilvēkus) šķūnītī, palīdzējuši citiem. Slēpti tuvējos mežos. Vācieši veikuši kratīšanu arī mājās. Kāds vācietis iekodies mājas krēslā ar zobiem, šis krēsls palicis kā ģimenes relikvija (šobrīd vairs nav).
CONTRIBUTOR
Iluta Grebeža
DATE
-
LANGUAGE
Latviešu
ITEMS
1
INSTITUTION
Europeana 1914-1918
PROGRESS
METADATA
Discover Similar Stories
RIX06_028 Sašas Dzeguzes apliecība par dalību Latvijas atbrīvošanas karā
1 Item
Saša Dzeguze Jāņa d. dzimis ap 1895. gadu. Saša bija īstais vārds nevis saīsinājums no Aleksandrs. Dzīvoja pie Cesvaines Grašiem, Kraukļu muižā. Miris 1970. g. beigās/1980. g. sākumā. Apglabāts Ķinderu kapos. Bija brālis - Roberts, kas arī bija strēlnieks un pēc kara piedalījās spēkavīru sacensībās vidējā svara kategorijā.
RIX06_296 Atbrīvošanas cīņās pēc kara
7 Items
5 fotogrāfijas no Atbrīvošanas cīņām. || Kārlis Roberts Lindenbergs. Fotogrāfijas pēc kara. Iestājās atbrīvošanas armijā. Tiklīdz tika atbrīvots no gūsta, pievienojās atbrīvošanas armijai. 1) foto - Latgales atbrīvošanas cīņu dalībnieks, 1920.gads. Ludzas pilskalna atbrīvošanas cīņas laikā. Pirmajā rindā pirmais no labās; 2) foto - ar cīņu biedriem. Trešajā rindā trešais no kreisās; 3) foto - no cīņu apmācībām; 4) foto - ar vilcienu un bruņumašīnu Latvijā. Iespējams, ka dodas uz Latgali; 5) foto - Kārlis Roberts Lindenbergs ar sievu Elizabeti. Stāsti no kara: karošana bijusi tāda, ka brīžiem bijuši pārtraukumi, kad viens uz otru nešauj. Pārtraukumos notikusi draudzīga sasaukšanās ar pretiniekiem. Naida nebija. Pēc kara līdz pat pensijai strādāja VEF.
RIX06_027 Aleksandrs Šteinbergs
8 Items
4 fotogrāfijas. || Aleksandrs Jāņa dēls Šteinbergs. Cesavas pagasts, Šteinbergu dzimta. Dzimis 1891.gada 4.aprīlī (pēc jaunā kalendāra - 16.aprīlī) Lielvircavā. Miris 1965.gadā Rīgā, apglabāts 1. Meža kapos. 22/23 gadu vecumā sāka karot. Bārenis. Spēlēja mandolīnu. Mobilizēja armijā. Zināms, ka bijis gūstā pie vāciešiem. Nosūtīts pie vācu ārsta, jo mācējis vācu valodu. Četras fotogrāfijas: 1) Aleksandrs Šteinbergs formastērpā, pie krēsla; 2) Aleksandrs ar cīņu biedriem. Sēž pirmajā rindā, otrais no kreisās; 3) Aleksandrs ar biedriem, iespējams, ka saņemti gūstā. No labās puses trešais; 4) Gūstā (iespējams, ka nometnē), kreisajā pusē, pie gultas stāv kājās. Atgriezies mājās pēc kara beigām. Mācījās pie maiznieka par konditoru un Latvijas laikā izveidoja savu konditoreju.