Losy wojenne Ludwika Sikory
Ludwik Sikora syn Piotra i Józefy, jeden z czworga rodzeństwa Sikorów. Pozostali to: siostra elżbietanka Antonina Sikora (imię świeckie Wiktoria), Jan Sikora oraz siostra Karmelita (imię świeckie Konstancja). Urodził się 1894 r. w Łuszkowie, był synem Piotra i Józefy z domu Owsiannej. Został wcielony do 84 dywizji 336 pułku piechoty w 1914 roku. Brał udział w bitwie pod Łodzią 16.11-15.12. 1914; Rawka i Bzurą 1915; Berezyna i Olaszanką, zginął zaś w 1918 roku w bitwie pod Avre. Nie wiadomo jednak, gdzie został pochowany.
1. 2 zdjęcia z 1916 roku z czasów kiedy pułk stacjonował pod Berezyną i Olszanką, zdjęcia mają opis z tyłu (pocztówki) oraz daty 3 i 7.11. 1916,
2. Rosyja 1916 karta pocztowa ze zdjęciem Ludwika Sikory.Adresowana do najmłodszej siostry - Józefy Sikory z Łuszkowa. W korespondencji Ludwik pozdrawia, dziękuje za kartę, pisze że jest zdrowy oraz że jeszcze nie odebrał przesłanej mu paczki. Na kartce widnieje pieczątka poczty polowej.
Kartka z datą 7.11.1916 do siostry Antonii Sikory. W treści podziękowania za kartę oraz informacja o pobycie ich brata, Jaśka w Bierbau (?).Ludwik pisze, że nie posiada adresu do ich siostry Karmelity (która podczas I Wojny Światowej służyła w klinice okulistycznej w Jeleniej Górze).
3. Fotografia z czasów, kiedy Ludwik Sikora został wcielony do wojska - 1914 rok, Fort wojskowy w Ostrowie.
4. Kartka, która była rozdawana w kościele gdy któryś z żołnierzy poniósł śmierć na froncie. Na rewersie widnieje modlitwa, na awersie zdjęcie Ludwika Sikory. Ludwik poległ podczas bitew na zachodzie w 35 pułku IMF (oznaczenie piechoty po niemiecku). Poległ 12.06.1918, miejsce jego pochówku jest nieznane.
Na historię skłądaję się fotografie, niektóre z nich są jednocześnie kartkami pocztowymi. Kolekcję dopełnia karta rozdawana w kościele w wypadku śmierci żołnierza na polu bitwy.
Front
Ludwik Sikora, wcielenie do wojska
Recruitment and Conscription
Fotografia z czasów, kiedy Ludwik Sikora został przyjęty do wojska - 1914 rok, Fort wojskowy w Ostrowie.
Eastern Front
Pocztówka od Ludwika Sikory do Antoniny Sikory
Remembrance
siostra Antonina Sikora
Kartka z datą 7.11.1916 do siostry Antoniny Sikory. W treści podziękowania za kartę oraz informacja o pobycie ich brata, Jaśka w Birkenau.Ludwik pisze, że nie posiada adresu do ich siostry Karmelity (która podczas I Wojny Światowej służyła w klinice okulistycznej w Jeleniej Górze. W latach późniejszych, podczas II Wojny Światowej była prześladowana przez Armię Radziecką. Zmarła w 1972 w domu zakonnym w Nysie).
Postcard
Back
Ludwik Sikora, śmierć na froncie
Kartka, która była rozdawana w kościele gdy któryś z żołnierzy poniósł śmierć na froncie. Na rewersie widnieje modlitwa, na awersie zdjęcie Ludwika Sikory. Ludwik poległ podczas bitew na zachodzie w 35 pułku IMF (oznaczenie piechoty po niemiecku). Poległ 12.06.1918, miejsce jego pochówku jest nieznane.
Official document
Kartka, która była rozdawana w kościele gdy któryś z żołnierzy poniósł śmierć na froncie. Na rewersie widnieje modlitwa, na awersie zdjęcie Ludwika Sikory. Ludwik poległ podczas bitew na zachodzie w 35 pułku IMF ( oznaczenie piechoty po niemiecku). Poległ 12.06.1918, miejsce jego pochówku jest nieznane.
Karta pocztowa ze zdjęciem Ludwika Sikory.Adresowana do najmłodszej siostry Józefy Sikory z Łuszkowa. W korespondencji Ludwik pozdrawia i dziękuje za kartę. Informuje, że jest zdrowy oraz że nie odebrał przesłanej mu paczki. Na kartce widnieje pieczątka poczty polowej.
Kartka od Ludwika Sikory do Józefy Sikory
Polski
Other
Photograph
CONTRIBUTOR
Mikołaj Pukianiec
DATE
- 1918
LANGUAGE
pol
ITEMS
6
INSTITUTION
Europeana 1914-1918
PROGRESS
METADATA
Discover Similar Stories
Wojenne losy mojego dziadka | Władysława Szymkowiaka | żołnierza armii pruskiej
26 Items
Mój dziadek, tato mojej mamy, Aleksandry, Władysław Szymkowiak, urodził się 9 czerwca 1890 roku w Poznaniu. Najstarsze zdjęcie dziadka, jakie posiadam, pochodzi z 1908 roku. Mam też portret dziadka i nieznanego mi z nazwiska mężczyzny w dwóch kopiach, wykonany w studio fotograficznym w 1910 roku. Na kolejnym ze zdjęć dziadek (w białej koszulii z fajką) stoi obok nienznaego mi mężczyzny. Zdjęcie zostało wykonane w 1913 roku w Holandii, gdzie prawdopodobnie dziadek, z zawodu murarz, pojechał do pracy. Według rodzinnych opowieści, wyruszając na front I wojny światowej, dziadek zostawił w domu żonę i dziecko (do żony adresował też korespondencję z frontu). Zdjęcie-pocztówkę wysłał do pani Olejniczak w 1916 roku spod Kanału Ogińskiego (z Prus Wschodnich) -też zachowały mi się dwie kopie tego zdjęcia. Z okolic Kanału Ogińskiego w Prusach Wschodnich pochodzi również zdjęcie z innymi żołnierzami z 2 marca 1916 roku oraz zdjęcie na tle charakterystycznej dla tamtych terenów chaty z drewnianych bali, wysłane 2 maja 1917. Jak mówiono w rodzinie, dziadek do końca życia nie znosił zapachu gotowanych grzybów -przez to, że tak wiele czasu spędził w lesie i żywił się tylko nimi. W 1918 roku dziadek znajdował się na terenach dzisiejszej Estonii, skąd pochodzi zdjęcie z kolegami (przed bramą) datowane na 15 marca 1918 roku. Z Estonii do Poznania wysłał kartkę-swój portret z pozdrowieniami dla żony, 25 czerwca 1918 roku. Według rodzinnej opowieści, dziadek opuścił swoją pierwszą żonę po wojnie, gdy po powrocie dowiedział się, że nie dochowała mu wierności. Po wojnie ożenił się powtórnie z moją babcią, Marią. Dziadek brał udział w powstaniu wielkopolskim, ale wszelkie dokumenty z tego okresu babcia zniszczyła w czasie II wojny światowej, z obawy przed okupantem. Podczas I wojny światowej walczył na froncie wschodnim . || Zdjęcia-portrety sprzed I wojny i zdjęcia-pocztówki z czasów wojny z frontu słane przez mojego dziadka, Władysława Szymkowiaka, do bliskich.
Fotografia Ludwika Skubiszyńskiego
1 Item
Portret brata mojego dziadka, Ludwika Skubiszyńskiego. || Front
Fotografia Ludwika Skubiszyńskiego
1 Item
Tylna strona portretu brata mojego dziadka, Ludwika Skubiszyńskiego. Podpis został wykonany współcześnie. || Back