Album razglednica iz perioda Prvog svjetskog rata Elijasa Taubera
U albumu razglednica se nalaze i razglednice vezane i za austrougarski period. Do njih je g. Tauber došao potpuno slučajno. Gospođa koja je posjedovala stari album, prepoznala je g. Taubera kao istraživača Sarajeva, Bosne i Hercegovine, te Jevrejske zajednice i holokausta u BiH.
U albumu su se nalazile razne razglednice, a među njima i razglednice austrougarskih vojnika, dopisnice sa ratišta, kao i klasične razglednice gradova, humorističke razglednice i propagandne razglednice.
One su slane članovima porodica sa vijestima o zdravlju vojnika, gradovima u kojima su se nalazili.
Samo nekoliko razglednica se odnosilo na jevrejsku tematiku. Posebno su ga zainteresovale razglednice sa bosanskim vojnicima i Bošnjačkim regimentama.
Na razglednicama se nalaze imena i adrese osoba, pomoću njih vidimo veze koje su ljudi uspostavljali.
Dvanaest razglednica na kojima se nalaze vojnici koji su bili u austrougarskoj vojsci, kao i gradovi u kojima su bili.
Vojnici pišu svojim porodicama o zdravlju i sličnim temama.
CONTRIBUTOR
Elijas Tauber
DATE
1914 - 1918
LANGUAGE
srp
ITEMS
21
INSTITUTION
Europeana 1914-1918
PROGRESS
METADATA
Discover Similar Stories
Fotografije iz Prvog svjetskog rata
7 Items
Pet fotografija koje su kupljene u Vrapčićima, ne zna se tko je na njima. Na tri fotografije su muškarci sa fesovima. Na jednoj fotografiji je na poleđini razglednica, datum 10. 5. 1916. ENGLISH: These five photos are purchased in Vrapčići(lokal flea market).No one knows who are men on the photos.On three photos are men with fezzes.One of the five photos has a postard on the back.Date 10.05.1916
Ratne bojne dopisnice - Feldpost iz Prvog svjetskog rata
22 Items
Ratne bojne dopisnice (Feldpost) bile su najfunkcionalnije sredstvo komuniciranja vojnika sa porodicom tokom Prvog svjetskog rata. Većinom su bile cenzurisane i na njima se nalazio pečat vojne cenzure, regimentalni pečat i pečat vojne pošte. Na velikom broju dopisnica nalazila su se sva tri pečata, međutim, nerijetko se nalazio samo jedan ili dva. Poznato je da su vojnici bili strogo kažnjavani ukoliko su svjesno pisali bilo šta što otkriva vojne tajne. Pisati su mogli samo vojnici. Sve što bi napisali davalo bi se vojnom cenzoru da to pregleda i tek kad on odobri moglo se poslati porodici. Čitajući pisma, može se uvidjeti da su ona poprilično štura, te da su dobro pazili o svemu šta je napisano, upravo iz razloga da bi izbjegli probleme sa nadređenim. Feldpost sistem Austro-ugarske Monarhije, omogućavao je vojnicima da komuniciraju sa svojim najbližima. Sačuvane razglednice i pisma pružaju lični pogled na to kako su pojedini vojnici doživljavali sukobe. || Devet bojnih dopisnica (Feldpost)