Zajatecká služba na hospodárstve
Môj dedo Ján Corjak bojoval na východnom fronte, no počas vojny bol ranený a dostal sa do zajatia. S úsmevom spomínal na toto obdobie, najmä na príhodu, ktorá sa odohrala na hospodárstve, kde ako zajatec slúžil. Jeho úlohou bolo spočítať, koľko snopov sa nakosilo za jeden deň. Prešibaní vojaci zostávali na poli celý deň, ale keď bolo potrebné nahlásiť zistené počty, pohotovo sa vyhovorili, že ako Rusíni nevedia počítať po maďarsky.
Dedo sa nakoniec z vojny šťastne vrátil, hoci utŕžené zranenie mu strpčovalo celý ďalší život.
Fotografia.
Kulač (poľná fľaša na vodu).
Fotografia Jána Corjaka
Photograph
Oznámenie o neschválení podpory v invalidite
Official document
Poľná fľaša
Other
CONTRIBUTOR
PaedDr. Corjak Ján
DATE
-
LANGUAGE
slk
ITEMS
5
INSTITUTION
Europeana 1914-1918
PROGRESS
METADATA
Discover Similar Stories
Służba wojskowa Maksymiliana Lambryczaka
16 Items
Niniejsze zdjęcie przedstawia dziadka mojej żony, Maksymiliana Lambryczaka z kolegą w okopach. Maksymilian urodził się 9 listopada 1884 roku w Poznaniu. Mamy rówmnież jego książeczkę wojskową z czasów I wojny światowej. Do wojska został powołany 3 października 1914 roku, zwerbowano go do 37. pułku srzelców . W momencie powołania był już wdowcem, ale nie miał dzieci. Jak wynika z historii zawartej w jego książeczce wojskowej, Maksymilian był na froncie wschodnim. W 1915 roku został wysłany na teren Prus Wschodnich (Suwałki), potem dalej na południowy wschód (miejscowość prawdopodobnie Nowogeorgielsk). W czasie wojny trafił do kolejnego pułku: 51. Pułku Piechoty (4.Dolnośląskiego), w roku 1917 (od czerwca do listopada) był we Wrocławiu i do końca wojny powrócił na rodzinne tereny (Poznań i okolice). Nie wiem, kiedy ożenił się z babką żony, Katarzyną Dymek (ur. 1890-zm. 1978). Mieli dzieci, w tym mamę mojej żony, Aleksandrę Ciborską (ur. 1925). Dziadek Maksymilian zginął w pierwszym dniu II wojny światowej, pierwszego września w Poznaniu (nalot bombowy). || Zdjęciez z frontu i książeczka wojskowa dziadka mojej żony, Maksymiliana Lambryczaka,który cały okres I wojny światowej spędził w wojsku.
Mój wuj | Franciszek Przybylski | służba graniczna
1 Item
zdjęcie mojego wuja, przyrodniego brata matki z pierwszego małżeństwa Jakuba Przybylskiego - Franciszka Przybylskiego, pracował on w służbie granicznej prawdopodobnie przed lub w trakcie I Wojny Światowej. Jest ubrany w mundur pruski.