Transcribe

Pamiątka z obozu

Okładka i pierwsza strona książki Sergiusza Żemajtisa Pływająca wyspa - pamiątka z obozu letniego, z wpisami współuczestników
Europeana 1989 - Warszawa, 8-9.06.2013

Show More
 
 
 
 

CREATOR

DATE

-

LANGUAGE

pol

ITEMS

2

INSTITUTION

Europeana 1989

PROGRESS

START DATE
TRANSCRIBERS
CHARACTERS
LOCATIONS
ENRICHMENTS

Generating story statistics and calculating story completion status!

METADATA

Language

pol

Identifier

#nnVvz5p
WAW075

Country

Poland

DataProvider

Europeana 1989

Provider

Europeana 1989

DatasetName

2025902_Ag_EU_1989_Poland

Language

pl

Provenance

Poland

Record ID

/2025902/_nnVvz5p

Discover Similar Stories

 
 
 
 

Wyszywana torebka | pamiątka z Turcji

2 Items

Bogato haftowana torebka, złożona z dwóch kawałków tkanin, u dołu wykończona frędzlami, od góry przymocowane dwa sznurki, nabyta prawdopodobnie w Turcji. || Mój pradziadek, Paul Nowarka, urodził się 8 maja 1895 roku w Petersdorfie (dzisiejsze Szobiszowice w Gliwicach) i zmarł w marcu 1975 roku. Już na początku wojny trafia do Chociebuża, gdzie zostaje powołany do Flieger-Ersatz-Abteilung Nr. 12 in Cottbus. Jest mechanikiem i służy w obsłudze samolotów. Wkrótce zostaje wysłany do Francji, gdzie bierze udział w lotach zwiadowczych i zostaje odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy. Niedługo później, w 1915 roku, wraz z jednostką zostaje wysłany do Turcji, aby walczyć przeciwko Brytyjczykom. Awansuje na stopień kaprala (Gefreiter). Pradziadek bierze udział w bitwie o Gallipoli, za co zostaje odznaczony Żelaznym Półksiężycem (Eiserner Halbmond). Po zakończeniu wojny wraca do Gliwic, w 1926 roku bierze ślub z moją prababcią i pracuje jako elektromonter w Górnośląskim Zakładzie Energetycznym (Oberschlesische Elektrizitäts-Werke OEW). W rodzinnym archiwum wśród pamiątek po pradziadku zachowała się między innymi wyszywana torebka, przywieziona prawdopodobnie z Turcji.

Go to:
 
 
 
 

Pocztówki i monety z obozu jenieckiego w Szczecinie Dąbiu

40 Items

(1) Pocztówki-zdjęcia obrazujące życie codzienne w obozie jenieckim mieszczącym się w Szczecinie Dąbiu. Na odwrocie krótkie listy do żony pisane przez jednego z jeńców, opisujące życie w obozie. (2) Trzy cynkowe monety, używane przez jeńców na terenie obozu. || Pocztówki, jakie posiadam, kupiłem we francuskim antykwariacie w mieście Lille. Pochodzą one z obozu jenieckiego w Szczecin Dąbiu. Obóz funkcjonował m.in. podczas I wojny światowej. Wszystkie pocztówki zostały wypełnione przez tego samego mężczyznę, który na ich odwrocie pisał wiadomości do żony, opisując krótko poszczególne dni spędzone w obozie. Są one pisane w latach 1915 - 1918. Pocztówki obrazują życie codzienne jeńców, którzy mieszkali w płóciennych namiotach, wcześniej w ziemiankach. W obozie byli przetrzymywani Polacy, Francuzi, Rosjanie, Anglicy, Australijczycy i Izraelczycy. W obozie znajdywały się miejsca modlitw różnych wyznań, cmentarz, podzielony na wyznania oraz teatr palace poilu. Na jednej z pocztówek jest uwieczniony komendant obozu. Na terenie obozu funkcjonowały również monety z cynku.

Go to:
 
 
 
 

Fotografia obozu wojskowego

1 Item

Front || Edmund Skubiszyński znajduje się po lewej stronie fotografii, u jego boku siedzi pies.

Go to: